شنبه، مهر ۰۶، ۱۳۸۷

رايس: رژيم ايران حامى و بانكدار تروريسم بين المللى است

رايس: رژيم ايران حامى و بانكدار تروريسم بين المللى است
12:45:09 PM 1387/7/6
كاندوليزا رايس
كاندوليزا رايسوزیر امور خارجه آمریكا در گفتگو با تلویزیون فاكس نیوز، رژیم ایران را حامی و بانكدار تروریسم بین المللی خواند و تصریح كرد كه آمریكا در برابر تهدیدات این رژیم، ساكت نخواهد نشست.

گزارش:
مجری فاكس نیوز گفتگوی خود با وزیر خارجه آمریكا را با سؤالی درباره اظهارات پاسدار احمدی نژاد در جریان سخنرانی اش در مجمع عمومی ملل متحد شروع كرد و گفت، احمدی نژاد گفت كه اسراییل، شكست خواهد خورد و امپراطوری آمریكا در جهان، به پایان راه خود رسیده است.
وزیر خارجه آمریكا پاسخ داد، این اظهارات، تنها به ما نشان مى دهد كه احمدی نژاد كیست و ماهیت این رژیم را به ما یادآوری میكند؛ رژیم ایران باید بداند كه ایالات متحده قویا ایستاده است، قویا در كنار دوستانش ایستاده است و از متحدانش دفاع خواهد كرد.
فاكس نیوز ادامه داد: سوالی كه ایجاد می شود این است كه واكنش ما در قبال این حرفها چه خواهد بود؟ و در صورت تصمیم رژیم ایران به بكارگیری مهارتهای هسته اییش، ما چه باید بكنیم؟
كاندولیزا رایس در پاسخ گفت: این ها بیانگر آن است كه دست یابى رژیم ایران به سلاح هسته ای، چه میزان بی ثبات كننده خواهد بود و به همین دلیل هم هست كه ما سخت كار می كنیم تا این رژیم به چنین توانایی دست پیدا نكند. اقدامات ما، صرفا آنچیزی نیست كه از طریق شورای امنیت سازمان ملل انجام می دهیم، بلكه از طریق تحريمهایی است كه ایالات متحده و اتحادیه اروپا خارج از شورای امنیت آن را به پیش می برند.
كاندولیزا رایس در ادامه سخنان خود، گفت: رژیم ایران، یك تهدید جدی است. این رژیم، چالشی جدی در جامعه بین المللی است و تهدیدی كه ایجاد می كند، صرفا به دلیل جاه طلبی های هسته اییش نیست، این رژیم، حامی و بانكدار تروریسم بین المللی است. به همین دلیل هم، ما امكان دسترسی به بانكهای ایرانی را قطع كرده ایم. رژیم ایران در حال حمایت مالی از حماس و حزب الله است و به روشنی یك تهدید می باشد. این رژیم همچنین، تهدیدی برای صلح و ثبات در عراق نیز است. در عراق هرجا كه ما دریافته ایم آنها در پی اقداماتی مخرب علیه نیروهایمان هستند، به دنبال آنها رفته ایم . من فكر می كنم كه این مساله در عراق، نتیجه بخش هم بوده است.
فاكس نیوز سپس پرسید: آیا منصفانه است كه بگوییم رژیم ایران در حال پیشبرد جنگی نیابتی است؟
رایس در پاسخ گفت: فكر می كنم كه این برداشت درستی است و تنها علیه آمریكا و اسراییل نیست. آنها نیرویی بغایت بی ثبات كننده در منطقه هستند و این تاسف بار است. چون مردم ایران، مردم خوبی هستند، فرهنگی غنی دارند. اما این رژیم، حقیقتا یك تهدید است.
وزیر خارجه آمریكا در پایان ضمن ابراز خرسندی از تظاهراتی كه علیه حضور احمدی نژاد در نیویورك صورت گرفت گفت: در مورد رژیم ایران، در میان اعضای دو حزب عمده آمریكا نظری همسو وجود دارد.