دوشنبه، آذر ۰۴، ۱۳۸۷

زنان در مسیر رهایی


زنان در مسیر رهایی نبرد خلق شماره 281 اول آذر 1387

الف. آناهیتا

شکایت رسمی دولت ایتالیا از دولت جمهوری اسلامی به دلیل دستگیری عشا مومنی

ادنکرونس، 7 نوامبر 2008

دولت ایتالیا در رابطه با دستگیری عشا مومنی، سازنده فیلمهای مستند، از دولت جمهوری اسلامی به طور رسمی شکایت کرد.

خانم عشا مومنی که 28 سال دارد و ساکن کالیفرنیا می باشد، دو ماه پیش برای ساختن فیلم مستندی در باره حقوق زنان به تهران مسافرت کرد. او سه هفته پیش توسط رژیم جمهوری اسلامی دستگیر شد.

وزیر امور خارجه دولت ایتالیا، فرانکو فراتینی از سفیر ایتالیا در تهران خواسته است که نگرانی دولت ایتالیا در مورد دستگیری خانم عشا مومنی و انتظار یک نتیجه مثبت از جمهوری اسلامی را به طور رسمی انتقال دهد. فراتینی همچنین از سفیر کشور خود در تهران خواسته است که با نماینده دولت جمهوری اسلامی ملاقات کرده و در رابطه با دلیل دستگیری خانم عشا مومنی و چشم انداز این موضوع توضیح روشنی از وی دریافت کند.

خانم عشا مومنی به گزارش خبرگزاریهای مختلف در بند 209 شکنجه گاه اوین محبوس است. بر اساس گزارش "یو اس دیلی" و "لس آنجلس تایمز"، او بدون اینکه اتهامش عنوان شود و بدون اجازه دسترسی به مشاوره قانونی، زندانی شده است.

وی به عنوان یک فعال حقوق زنان ،در کمپین یک میلیون امضا برای برابری که فعالین حقوق بشر و حقوق زنان را در ایران و غرب به هم وصل کرده، شرکت داشته است.

بر اساس گزارش رسانه های مختلف، عشا مومنی هم اکنون با قرار وثیقه آزاد شده است. معاون امنیت دادسرای عمومی رژیم، اقدام عشا مومنی را تبلیغ علیه نظام عنوان کرده است.

فعالان حقوق بشر در اردن خواستار رفرم شدند

بی بی سی، 6 نوامبر 2008

تنها گروه مدافع حقوق بشر در اردن با توجه به اینکه کارگران خانگی در این کشور از حمایتهای بسیار کمی برخوردار هستند، دولت اردن را به کوتاهی در حمایت از آنها متهم کرد. مرکز اصلی حقوق بشر در اردن در یک مورد اعلام کرده است که یک زن بدون پرداخت دستمزد به 7 سال کار اجباری مجبور گشته است. بیانیه این گروه یک هفته بعد از این که سازمان عفو بین الملل مساله استثمار زنان کارگر مهاجر در اردن را عنوان کرد، انتشار یافت.

40 هزار کارگر زن در اردن به ثبت رسیده اند که بیشتر آنان از جنوب و جنوب شرقی آسیا برای کار به این کشور مهاجرت کرده اند. گروه حقوق بشر اردن که از 4 سال پیش بنیاد گذاشته شده، عنوان کرده است که بیشتر این زنان از آزار فیزیکی و جنسی از سوی کارفرمایان خود رنج می برند. افزوده بر این، کارفرمایان این زنان را به ارتکاب جرم متهم کرده اند و ابراز می دارند که آنها می بایست بدون دریافت دستمزد از کشور اخراج شوند. این بیانیه دولت اردن را به کوتاهی در سازگاری قانون کار منطبق با میثاقهای بین المللی و اصلاح قوانین در مسیر حمایت از کارگران زن متهم کرده و خواستار رفرم در قانون کار کشور شد.

اکنون در پارلمان کشور اردن تصویب قوانینی در حمایت از کارگران خانگی در رابطه با ساعات کار و استراحت در دستور کار قرار گرفته است.

طرح دفاع از حقوق زنان کارگر در پاکستان

اسوشیتدپرس، 5 نوامبر 2008

دولت پاکستان طرح مبنی بر دفاع از زنان کارگر در مقابل آزار و اذیت و ایجاد محل و محیط کاری مطمئن را تصویب کرد. دولت بر اساس این قانون تصمیم دارد یک بخش دولتی مخصوص برای رسیدگی به شکایت این کارگران در نظر بگیرد. یکی از وزرای زن کابینه دولت پاکستان در این باره اعلام کرد: "هدف ما ایجاد محیط ایمن کاری برای همه زنان کارگر است." او افزود که این طرح همچنین شامل قوانینی می شود که بر اساس آن مجازات متجاوزان و کارفرمایانی که زنان را در محل کار مورد آزار قرار می دهند را افزایش و تشدید می کند.

در حال حاضر هیچ قانونی ویژه ای در رابطه با آزار زنان در محل کار در قانون پاکستان وجود ندارد. افزوده بر این، زنان کارگر در پاکستان از امکانات قانونی برای اجرای عدالت علیه کارفرمایان محرومند.

زنان و دختران عراق مهاجر در اردن: تجاوز حکم مرگ است.

الکترونیک عراق، 4 نوامبر 2008

پزشک زن عراقی به چشمان شما مستقیم نگاه می کند و می گوید: "من حاضرم بمیرم تا اینکه به کسی بگویم که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته ام."

زمانی که یک زن تحصیل کرده و پزشکی موفق که برای سازمان ملل کار می کند حاضر نیست در صورت تجاوز جنسی آن را اطلاع دهد، پس چه کسی این کار را خواهد کرد؟!

نمایندگانی از سوی کمیسیون زنان حقوق بشر به عمان سفر کرده اند تا دریابند که آیا از سال 2007 که آخرین دیدار آنان از اردن بوده است، در رابطه با وضعیت زنان و دختران عراقی مهاجر در این کشور اصلاحاتی انجام گرفته یا نه. با این که از طریق حمایتهای بین المللی پیشرفتهای زیادی در رابطه با وضعیت این مهاجرین مشاهده می شود اما آنان هنوز در محاصره معضل تجاوز جنسی قرار دارند. زنان عراقی مهاجر در اردن در صورتی که مورد تجاوز قرار گرفته باشند، آن طور که وکیل عراقی توضیح می دهد، سه گزینه در برابر خود دارند:

1. با متجاوز ازدواج کنند 2. به زندان فرستاده شوند تا از سوی خانواده خود به قتل نرسند 3. توسط افراد فامیل خود به قتل برسند.

گزینه آنان در صورتیکه تجاوز جنسی را گزارش بدهند نیز همین خواهد بود. یکی زن عراقی می گوید: "زنان عراقی همه چیز به جز آزار و اذیت جنسی و یا حتی تجاوز جنسی را گزارش می دهند زیرا تجاوز یعنی حکم مرگ!"

در اردن مراقبتهای بهداشتی بعد از تجاوز جنسی وجود ندارد. موضوع داروهای بعد از تجاوز جنسی برای جلوگیری از ابتلای فرد قربانی به بیماری ایدز و یا بارداری ناخواسته، برای پرسنل بهداشتی و بخش عظیمی از مردم ناشناخته است. بسیاری از پزشکان و مهاجران ابراز کرده اند که آنان از وجود چنین داروهایی کاملا بی خبرند. از سوی دیگر، پزشکان بر اساس قانون موظف هستند که تجاوز جنسی را به پلیس گزارش دهند، بنابراین حتی اگر مراقبتهای پیشگیری کننده از بیماری و بارداری ناخواسته برای زنان مهاجر ساکن اردن و همچنین زنان اردنی موجود بود، این امکانات بدون آگاهی ماموران دولتی برای آنها قابل دسترس نبود. افزوده بر این، اگر زنی در اثر تجاوز جنسی باردار شود، نوزاد وی بلافاصله بعد از زایمان از او گرفته شده و به محل ویژه ای انتقال می یابد. این کودکان که به آنان لقب "حرامزاده " می دهند، قادر به دریافت شناسنامه نیستند.

بی گمان شرایط برای مهاجران عراقی که از نظر دولت اردن غیرقانونی هستند وخیم تر است. زنان عراقی بیشتر از همه در معرض خطر آزار جنسی قرار دارند. بسیاری از خانواده های عراقی به دلیل شرایط بد مالی مجبور به زندگی در مسکن مشترک و در نزدیکی هم هستند. این مساله انگیزه تجاوز و آزار جنسی را بالا تر می برد. عراقیها به دلیل اقامت غیرقانونی در اردن مجبور به انجام کار غیر قانونی هستند که در این صورت بیشتر زنان هستند که به عنوان خدمتکار در خانه ها و رستورانها به کار مشغول می شوند تا بتوانند از نظر مالی از خانواده های خود حمایت کنند، زیرا بسیاری از مردان از اردن اخراج شده اند. در این صورت زنان به سادگی هدف استثمار جنسی قرار می گیرند. بسیاری از این زنان برای حمایت از خانواده خود به تن فروشی مبادرت می ورزند. تمام این مسایل در شرایطی صورت می گیرد که زنان از گزارش تجاوز جنسی امتناع می کنند و در صورت گزارش هم، متجاوز به ندرت تحت تعقیب قانونی قرار می گیرد.

استرالیا: آزار جنسی در محل کار هنوز مساله ای جدی به شمار می آید

کمیسیون حقوق بشر استرالیا، 2 نوامبر 2008

بر اساس مطالعه کمیسیون حقوق بشر استرالیا، از هر پنج زن استرالیایی، یک نفر در محل کار مورد آزار جنسی قرار می گیرد. مساله ای که قابل توجه است بسیاری از زنان و مردانی که مورد آزار جنسی قرار می گیرند، آگاهی درستی از تعریف این پدیده ندارند. بسیاری نمی دانند که گفتن لطیفه های جنسی و پرسش و پاسخ از زندگی و رفتار شخصی نیز جزو آزار جنسی محسوب می شود. اگرچه با توجه به آخرین آمارها در این رابطه نسبت به سال گذشته که 28 درصد زنان و 5 درصد مردان ابراز داشته اند که مورد آزارهای جنسی قرار گرفته اند، اصلاحاتی صورت گرفته است اما کمیسر استرالیایی در این رابطه اعلام می کند که بر اساس مطالعات امروز نیز هنوز بسیاری تعریف درستی از آزار و اذیتهای جنسی ندارند و از این رو آمار کنونی نیز قادر نیست میزان واقعی را آشکار سازد. 22 درصد از کسانی که ابراز داشته اند مورد آزار جنسی در محل کار قرار نگرفته اند فکر می کنند که تنها تماسهای فیزیکی نابجا، آزار جنسی محسوب می شود. کمیسر استرالیایی ابراز می دارد: "ما از این مساله نتیجه می گیریم که مساله آزارهای جنسی هنوز در محل کار وجود دارد و بسیار جدی نیز می باشد."

افزوده بر این، در سال جاری فقط 16 درصد از کسانی که مورد آزار جنسی در محل کار قرار گرفته اند، در این رابطه شکایت کرده اند. این میزان در سال 2003، 32 درصد بوده است. بسیاری از این افراد به دلیل نتیجه نگرفتن از شکایت و برخی دیگر به این دلیل که فکر می کنند این کار پیامد خوبی برایشان نخواهد داشت، از شکایت امتناع می ورزند.

بزرگترین دانشگاه متعلق به زنان جهان در عربستان سعودی ساخته می شود

گاردین، 1 نوامبر 2008

زنان در عربستان سعودی بیش از 85 درصد جمعیت دانشجویان کشور را به خود اختصاص داده اند اما فقط 16 درصد نیروی کار را تشکیل می دهند. بزرگترین دانشگاه متعلق به زنان در جهان با گنجایش چهل هزار دانشجوی زن در عربستان سعودی ساخته می شود. گفته می شود که در این دانشگاه، رشته هایی برای زنان عرضه می شود که به دلیل موانع حاصل از اعمال تبعیض علیه زنان، در دانشگاه های دیگر ارایه نمی شود. همچنین گفته می شود که ساخت این دانشگاه که شامل مرکز تحقیقاتی و بیمارستان نیز می باشد، نشان از مدارای شاه عربستان سعودی دارد. اما دیدبان حقوق بشر در سال جاری دولت عربستان سعودی را به زیر پا گذاشتن حقوق پایه ای زنان متهم کرد؛ کشوری که زنان در رابطه با مسایلی همچون مسافرت، ازدواج، تحصیل، اشتغال و حتی استفاده از امکانات بهداشتی احتیاج به اجازه پدر، برادر، همسر و یا مرد دیگری از خانواده دارند.

عربستان سعودی پایین ترین میزان زنان شاغل را دارد. اعمال تبعیض علیه زنان و سیاستهای مردسالار دولتی به زنان فقط اجازه کار در محلهای زنانه را می دهد. زنان متاهل در صورتی که همسرشان به کارفرما اطلاع دهند که موافق کار آنها نیستند، کار خود را از دست می دهد. افزوده بر این، اطلاعات تایید شده ای از سوی دولت در رابطه با چگونگی رفت و آمد دانشجویان زن به دانشگاه با توجه به ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان سعودی، منتشر نشده است.

هنوز مسیری طولانی برای برابری در مقابل زنان قرار دارد

ای بی سی،13 نوامبر 2008

زنان در سراسر دنیا پیشرفت زیادی در حوزه تحصیلات داشته اند اما هنوز راهی طولانی جهت برابری در حوزه اقتصادی و سیاسی در برابر آنان قرار دارد.

بر اساس گزارش کوتاه فوروم اقتصادی جهان، آمریکا از نظر برابری بین مرد و زن در رتبه بیست و هفتم قرار دارد. اگر چه آمریکا از جنبه مذکور از چین و روسیه جلوتر است اما فاصله زیادی با کشورهای متعددی از جمله کوبا دارد.