یکشنبه، شهریور ۲۴، ۱۳۸۷

ده اتفاق برتر باستان شناسي جهان در سال گذشته، تاریخ دوباره نوشته میشود؟ده اتفاق برتر باستان شناسي جهان در سال گذشته، تاریخ دوباره نوشته میشود؟

هر روزه اتفاقاتي مختلفي در حوزه باستان شناسي رخ مي دهد كه باعث مي شود اسرار دنياي باستان هر يك پس از ديگري افشا شود.

باستان شناسي قبل از اين كه يك علم كاملآ دانشگاهي به شمار رود يك هنر براي پيوند زدن يافته ها با شواهد تاريخي است . هنري كه با پيوند زدن زنجيرهاي كوچكي كه در دنياي باستان شناسي وجود دارد باعث مي شود تا پازل ديگري بر گمشده هاي دنياي باستان اضافه شود.

از ديگر سو شايد مهمترين اصل در علم باستان شناسي صبوري و مطالعات زياد باستان شناسان باشد كه باعث مي شود اين علم نسبت به ديگر علوم رنگ و رويي ديگر به خود بگيرد.

اصولآ در حوزه باستان شناسي يا مطالعات دامنه دار است و طولاني كه بر روي يك محوطه تاريخي به طور متناوب و در طول مدت چند سال صورت مي گيرد و يا آنكه بر اثر يك اتفاق يا كاووشي يكباره قطعه ديگري از اين پازل براي بيان حقايق بيشتري از تاريخ رو مي شود.

اما در ميان اتفاقاتي كه در حوزه باستان شناسي رخ مي دهد برخي از اين اتفاقات به خود شكل ديگري مي گيرند و با توجه به نوع كشف و برد جهاني و مسايل ديگري كه نشان از چگونگي زندگي انساني در دوران باستان دارد از همه بيشتر جلوه مي كند....

اين اتفاقات كه در دنياي باستان شناسي تنها هر از چند گاهي رخ مي دهد و شايد در برخي موارد سالها صبر و حوصله را مي طلبد در سال گذشته ميلادي در ده مورد باعث شد تا شگفتي باستان شناسان و علاقه مندان به علم باستان شناسي را بر انگيزد.

اين ده مورد اكتشاف كه از ابتداي سال گذشته ميلادي تا انتهاي آن مورد بررسي قرار گرفت تا آنجا پيشرفت رفته است ، كه در برخي از اين موارد، روند مطالعاتي دانشمندان اين حوزه را به سمت و سويي جديد تر رهنمون ساخت.

در اين مطلب به اختصار به ده كاووش برتر باستان شناسان سراسر جهان اشاره شده است.


bastan-1.jpg

10- مردان نمكي از نوع ايراني


كشف آخرين مرد نمكي در معدن چهر آباد زنجان يكي از مهمترين موضوعات علمي حوزه باستان شناسي جهان در سال گذشته به شمار رفت.

اوايل سال گذشته هشت نمونه از پارچه هايي که در لباس مردان نمکي استفاده شده و همچنين بافت هاي نرم بدن آن ها براي انجام آزمايش هايي که قدمت اجساد را مشخص کند به دانشگاه آکسفورد فرستاده شده كه درانتها مشخص شد كه مرد نمکي شماره 2 تقريبا همزمان با مرد شماره 1 در يك هزار و 800 سال پيش يعني اواخر دوره اشکاني در معدن مدفون شده است.

بر خلاف تصوري که تا کنون وجود داشت نتيجه آزمايش روي مردان شماره 3و4 نيز نشان داد که آنها در حدود 500 سال پيش از مردان شماره 1و2 يعني در حدود 2300سال پيش و نزديک به دوره هخامنشي در اثر ريزش معدن مرده اند .

نتيجه آزمايشات حاکي از آن بود که معدن چهر آباد نخستين بار در حدود 2500 سال پيش مورد بهره برداري قرار گرفته و 2300 سال پيش براي نخستين بار ريزش کرده است .

بر اساس عقيده باستان شناسان مردان نمکي شماره 4،3و5 در نخستين ريزش معدن کشته شدند و وقتي حدود 500 سال بعد دوباره معدن به بهره برداري مي رسد ،يک بار ديگر ريزش کرده و مردان شماره 1و2 را زير آوار مدفون مي کند. پيدا شدن آخرين مرد نمكي نشان داد كه اين موميايي هاي طبيعي يكي از معدود پديده هاي باستاني هستند كه به واسطه قرار گرفتن در نمك حاوي اطلاعات مهمي در اين زمينه هستند.

bastan-2.jpg

9- مقبره عجيب مصري


اما ديگر اكتشاف عجيب دنياي باستان شناسي كه جنجال فراواني را در ميان محافل علمي جهان به پا كرد كشف مقبره اي غير معمولي از نديم يكي از فراعنه در يكي از اهرام مصر بود .

اين اكتشاف كه در 21 مي 2007 روي داد بسياري از باستان شناسان را شگفت زده كرد.. باستان شناسان پس از وارد شدن به اين مقبره با تنديس هاي كوچكي از انسان ها روبرو شدند كه هر يك به كاري مشغول بودند.

تنديسي مشغول درست كردن نان بود و تنديسي ديگر كارگراني را نشان مي داد كه در در حال حمل بار بودند .كشف اين تنديس هاي كوچك در اين مقبره اتفاق نامعمولي را روايت مي كرد كه در فرهنگ مصريان باستاندر چهار هزار سال پيش وجود داشته است.

فراعنه مصر اعتقادات مختلفي داشتند كه اعتقاد زندگي پس از مرگ شايد مهمترين اين روياها به شمار مي رفت و اهرام در واقع قصرهایی برای این زندگی دوباره آنها به شمار می آمد که با اتاقهای متعدد و لوازم مجلل آماده شده و برای فرعون خوردنی وآشامیدنی و مال و ثروت کافی در آن قرار داده می شد.

اما آنكه باستان شناسان در يكي از اين اهرام با مقبره نديمي روبرو شوند كه زماني براي ايشان به خدمت مشغول بوده است نكته اي بودكه در رفتارهاي مصريان باستان تاكنون به چشم نخورده است.


bastan-3.jpg

8 - مومياي يخي دختر نوجوان


شايد يكي از اعجاب بر انگيز ترين كشفيات دنياي باستان شناسي در سال گذشته نمايش موميايي يخي از يكي از مردمان قوم اينكا بود كه يازدهم سپتامبر سال گذشته صورت گرفت.

اين موميايي يخ زده در واقع دختر نوجواني بودكه نزديك به پانصد سال قبل مرده بود و جسدش به طور كامل

سالم مانده بود.

اين موميايي در واقع در سال 1995 توسط كوهنوردان پرويي پيدا شده بود و به موميايي آيس‌ميدن نيز مشهور است.

برخي باستان شناسان معتقدند آيس ميدن پرويي در واقع يك دختر 14-12 ساله‌اي است كه در حدود 500 سال قبل توسط قديسين اينكا براي خشنودي خدايانشان قرباني شد .اين موميايي پس از سالها براي اولين بار در آرژانتين به نمايش در آمد.

bastan-10.jpg

7- اسكلت هاي عشاق


اسكلت هاي عشاق يا اسكلت هاي ولنتاين ديگر كشف مهم باستان شناسان در سال گذشته بود . اين دو اسكلت عصر نو سنگي كه در سيزدهم فوريه سال گذشته شناخته شدند اسكلت مرد و زني بودند كه سالها بي صدا در كنار هم دفن شده بودند .

باستان شناسان پس از مطالعه روي دندان‌هاي اين اسكلت‌ها كه كاملآ‌ دست‌نخورده باقي مانده‌ بودند مشخص شد كه ، اين عشاق در جواني و حدود 5 تا 6 هزار سال پيش در اين گور دفن شده‌اند.

كشف اين اسكلت ها از آنجا در نوع خود منحصر به فرد به شمار رفت چرا كه كه كشف تدفين دوتايي مربوط به عصر نوسنگي تاكنون در هيچ گزارش باستان شناسي ديده نشده است..

محل دفن اين اسكلت ها هنگام عمليات ساخت‌وساز يك كارخانه در حومه مانتوآ كشف شد. در كنار اسكلت‌هاي اين زوج، باستان‌شناسان ابزار سنگي نظير پيكان و چاقو هم يافتند.

كشف اين اسكلت هاي پر رمز و راز كه در وروناي ايتاليا پيدا شدند باعث شد تا بسياري را بر آن دارد كه به اين 2 اسكلت لقب اسكلت هاي رومئو و ژوليت را بدهند . اين موضوع در حالي بود كه حتي بسياري پا را فراتر از اين موضوع گذاشتند و عقيده داشتند اين اسكلت ها ، اصلآ‌متعلق به اين دو معشوقه تاريخي بوده است كه در وروناي ايتاليا پيدا شدند.

دليل ايشان براي اين امر آن بود كه اين اسكلت ها دقيقآ در جنوب مانتوآ واقع در 25 مايلي جنوب ورونا جايي كه شكسپير داستان رومئو و ژوليت خود را در آنجا خلق كرد، كشف شده است.


bastan-4.jpg

6- اهرام باستاني ژاپن


كشف اهرام باستاني زير آب در ژاپن نيز يكي از كشفيات مهم باستان شناسي در سال گذشته بود كه در 19 سپتامبر به وقوع پيوست.

اين كشف كه يكي از مهمترين كشف هاي چند سال اخير در حوزه باستان شناسي تاريخي ژاپن به شمار مي رود آنقدر براي دانشمندان اين كشور مهم جلوه كرد كه ايشان از اين شهر به عنوان آتلانتيس ژاپني ياد كردند.

آتلانتیس نام قاره ای است که بنا بر افسانه ها چندين هزار سال قبل بر اثر زلزله يا جنگ به زیر آب فرو رفته است .

مهمترین سند معتبر در مورد آتلانتیس نوشته های فیلسوف معروف یونانی افلاطون است که 3000 سال پیش اطلاعات مکتوب و جالبی را در مورد آتلانتیس از خود به جا گذاشته است. به گفته افلاطون این قاره مهد تمدنی بسیار عالی و پیشرفته بوده که نه تنها در زمینه تکنولوژی بلکه در تمام شاخه های علوم و هنر در حد عالی پیشرفته بوده است .

باستان شناسان ژاپني از اين سازه هاي زير آب بنام «ياناگوني جيما» ياد مي كنند كه در ترجمه معادل آتلانتيس ژاپني خواهد بود.

دانشمندان ‍ژاپني معتقدند اين شهر زير آب ژاپني نيز همانند آتلانتيس 2000 سال پيشتر بر اثر زلزله به زير آب رفته است/.

bastan-5.jpg

5 –اولين ساكنان روم باستان


شايد يكي ديگر از كشفيات باستان شناسان كه در رديف 10 كشف بزرگ باستاني در سال گذشته قرار مي گيرد ، كشف غارهايي است كه اولين بنيان گذاران روم باستان براي سكونت از اين غارها استفاده مي كردند.

كاووشگران در بيست و ششم ژانويه سال گذشته به طور كاملآ‌ اتفاقي به سازه هايي برخورد كردند كه به عقيده آنها اولين ساكنان رم در آنجا سكني گزيدند.

بر اساس تاريخ در بين قرون هفدهم و هجدهم قبل از ميلاد مهاجراني از آركادي ها از آئگين به سمت جنوب ايتاليا آمدند. اين گروه اولين ساكنان ايتاليا بودند. نام «ايتالوي» بعد از اينكه رومي ها اين منطقه را فتح كردند، متداول شد.

بر طبق افسانه ها يك زن گرگ نما از ساكنان اوليه و بنيانگذاران اين رم نگهداري مي كرده است كه اين زن افسانه اي در اين منطقه زندگي كرده و در انتها نيز در آنجا مرده و به خاك سپرده شده است.

bastan-6.jpg

4- كشف قبر مسيح


همه چيز از يك گروه فيلم برداري شروع مي شود كه به دنبال قبر مسيح در بيت المقدس مي گردد.تا آ»كه اين گروه پس از تلاش فراوان قبري را رونمايي مي كنند كه به گفته ايشان اين قبر جسد مسيح ناصري را در دل خود پنهان داشته است.

اين گروه فيلم برداري حتي پا را فراتر از اين گذاشتند و در ادامه ساخت اين فيلم مستند از كشف قبر همسر مسيح و پسر او در نزديكي بيت المقدس خبر دادند.

اين فيلم مستند جنجالي گرچه در دنياي خبر و رسانه ها برد فراواني پيدا كرد اما هنوز در ميان بسياري از باستان شناسان جهاني از درجه يك كشف علمي ساقط است....

آنها معتقدند كه شواهد و مداركي كه اين گروه فيلم سازي براي اين امر رو كرده است چندان سنديت علمي نداشته و اين قبر مي تواند متعلق به هر كس ديگري از جمله مسيح ناصري نيز باشد.

bastan-7.jpg

3- فرعون زن مصري


اما شايد يكي از شاهكارهاي كشف هاي باستاني در سال گذشته را باييد به حساب باستان شناساني گذاشت كه پرده از اسرار زندگي تنها فرعون زن مصر باستان برداشتند.

معما در عين پيچيدگي بسيار ساده بود.كافي بود يك متخصص ژنتيك قسمتي از دندان شكسته شده يك موميايي را كه در يكي از اهرام پيدا شده بود را مورد بررسي قرار دهد تا اين موضوع كليدي شود براي تشخصي هويت فرعون « هتشپسات » .

« هتشپسات » در واقع تنها زني بود كه در مصر باستان به تنهايي نقش ملكه و پادشاه را بازي مي كرد و نزديك به 3500 سال پيشتر چندين سال به حكمراني در اين منطقه پرداخت.

در كتاب فراعنه مصر آمده است « هتشپسات » در زمان حكومت یک دامن مردانه کوتاه به تن داشت که دم شیری از آن اویزان بود و حتی یک ریش مصنوعی طلایی هم گذاشته بود . هنگام بالا رفتن از تخت ، او خود را شاه نامید و نخستین فرعون زنی شد که تا به حال به شکل رسمی بر مصر حکومت می کرد . کاتبانی که درست نمی دانستند او را چه خطاب کنند . معمولا حتشپسوت را " خانم اعلیحضرت " می خواندند .طی دوره بیست و یک ساله حکومت ، او توجهش را بیش از جنگ و نبرد به بازرگانی معطوف کرد . حتشپسوت بخشی از ثروتش را برای شروع یک برنامه ساختمانی مصرف کرد . یکی از زیبا ترین معماری هایی که حتشپسوت هزینه ان را تامین می کرد ، معبد سوگواری اش بود که از سنگ اهک سفید بنا شده بود و " دیر البحری " نامیده می شد و بین رود نیل تا غرب طیوه قرار داشت . آرامگاه حتشپسات نه یک قسمت از این بنا بود و نه به شکل فراعنه قدیمی تر به شکل هرم . بلکه بدن او همانند سایر فراعنه جدید در " دره پادشاهان " valley of the kings" در دره ای بیابانی در غرب معبدش به خاک سپرده شد . در ان جا ، کارگران درون تخته سنگهای خارا ، تونل هایی را می کندند تا محلی مخفی برای پنهان کردن پیکر فراعنه از دست سارقان آرامگاه به وجود بیاید . فعالیت های حتشپسوت مصر را مقتدرتر و شکوهمند تر کرد . پدر یکی از درباریان قدیمی او به نام ایننی ، حکومت او را چنین توصیف کرده است : حتشپسات موضوعات دو سرزمین (مصر ) را براساس اندیشه هایش حل و فصل می کرد . مصر در برابر ائ یکی از اعقاب عالی خداوند و رسول او بود ، به حالت تسلیم کار می کرد ... خانم حاکم که برنامه هایش عالی بود ، هنگاه سخن گفتن هر دو منطقه ( مصر علیا و مصر سفلی ) را خشنود می کرد .

bastan-8.jpg

2- خانه هاي مردمان استون هنج


از مهمترين كشفيات باستاني در سال گذشته را مي توان كشف بقاياي روستاي 4600 ساله سازندگان استون‌هنج به نام محوطه تاريخي دورينگتن‌والز دانست كه به عقيده باستان شناسان به احتمال فراوان يك روستاي ابتدايي براي سكونت مردمان باستان بوده است.

ساختار زيربنايي اين محوطه تاريخي نشان از وجود نشانه هاي نخستين زندگي روستايي ي مربوط به دوران پيش از تاريخ است كه در نزديكي استون هنج پيدا شده است.

كارشناسان معتقدند احتمال دارد كه اين محوطه تاريخي در واقع مقبره هايي باستاني باشد كه در نزديكي استون هنج براي انجام مراسم تشريفات و آيين هاي مذهبي از آن استفاده مي شده است.

در اين كاووش باستاني 8 خانه دراين منطقه از زير خاك خارج شد كه پس از آن باستان شناسان احتمال دادند كه 25 خانه ديگر نيز در اين منطقه وجود داشته باشد.

ابزار سنگي، استخوان حيوانات، پيكان و لوازم ديگر از اين روستا به دست‌آمد كه نشان از قدمت تاريخي اين روستا دارد.

كشف بقاياي خوكي كه در هنگام كشته‌شدن احتمالا نه ماهه بوده است، نشان‌دهنده برگزاري جشنواره در نيمه زمستان در اين منطقه است.

ازنكات ديگري كه در مورد اين محوزه تاريخي وجود دارد و بر اهميت آن مي افزايد ، اين است كه استون‌هنج به جهت طلوع خورشيد در اواسط تابستان و غروب خورشيد در اواسط زمستان قرار گرفته است و اين درحالي است كه دايره چوبي سايت دورينگتن‌والز به جهت طلوع خورشيد در اواسط زمستان و غروب خورشيد در اواسط تابستان قرار دارد.

بر اساس راي باستان شناسان دو خانه از خانه‌هايي كه در اين محوطه تاريخي كشف شده‌اند جدا از بقيه قرار داشته و اين احتمال وجود دارد كه اين 2 خانه سكونتگاه سران قبيله يا محل انجام مراسم مذهبي بوده است.bastan-9.jpg

1- گور دستجمعي از طاعون زده ها

يكي ديگر از كشفيات باستاني كه باعث شد در سال گذشته نظر بسياري را به خويش معطوف دارد ، كشف يك گور دستجمعي از طاعون زده هايي است در جزيره كوچك قرنطينه شدگان در نزديكي ونيز رخ داد..

اين كشف كه در 29 آگوست سال گذشته رخ داد باعث شد بسياري از محققان و كاووشگران را به اين منطقه باستاني بكشاند تا ايشان از نزديك به باقيمانده هاي حادثه بزرگي كه طاعون در اروپا به وجود آورد و به واسطه آن بسياري از اطلاعت اين بخش از تاريخ نيز دفن شد دوباره بازيابي نمايند.

در اين گور دستجمعي بيش از 1500 اسكلت پيدا شد كه همگي متعلق به بيماراني است كه نوع خاصي از طاعون را به نام طاعون خياركي كه همگي در جزيره اي كوچك در نزديكي ونيز دفن شده بودند .

طاعون سیاه یا مرگ سیاه یک اپیدمی طاعون خیارکی است که کل اروپا را در سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۰ میلادی دربرگرفت. تعداد مرگ‌و‌میر از بیماری طاعون در این دوره کاملاً مشخص نیست، اما برآورد آن حدود یک‌چهارم تا پک‌سوم جمعیت اروپا، یا ۲۵ ملیون نفر طی این سه سال است. در اواخر سال ۱۳۴۷ کشتی‌هایی که از آسیای مرکزی می‌آمدند، بیماری را در جنوا و مارسی شیوع دادند. در تابستان سال ۱۳۴۸ طاعون در ونیز نیز شایع شد و در عرض یک سال تمام سواحل مدیترانه را فراگرفت. پس از آن، طاعون به سرعت به سمت شمال اروپا حرکت کرد و جمعیت این نواحی را، که پس از قحطی‌های پی‌در‌پی، اپیدمی‌های مختلف به علت سردی هوا و جنگ‌های طولانی به شدت در برابر هر سانحه‌ای ضعیف شده‌بودند، درهم شکست.

باستان شناسان معتقدند يا كشف اين گور دستجمعي بسياري از حلقه هاي فراموش شده اين بخش از تاريخ باستان اروپا را كه به واسطه شيوع اين بيماري در بسياري موارد پنهان مانده است را روشن خواهند كرد.