جمعه، اسفند ۰۲، ۱۳۸۷

از اعتصاب سراسری معلمان حمایت کنیم


فراسوی خبر ... آدینه دوم اسفند

از اعتصاب سراسری معلمان حمایت کنیم

جعفر پویه

معلمان کشور در اعتراض به سیاستهای تبعیض آمیز دولت و عدم اجرای نظام هماهنگ پرداخت اعلام کرده اند که از روز شنبه سوم اسفند اعتصاب سراسری خود را آغاز خواهند کرد. کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه ای همه معلمان کشور را به همدلی، اتحاد و همراهی برای رسیدن به خواسته های برحق شان فراخوانده است. در بیانیه کانون صنفی معلمان آمده است: "شخص ریاست جمهوری در این زمینه متهم به تخلف و سرپیچی از اجرای قانون مصوب مجلس محسوب میشود چرا که به واسطه سلیقه شخصی ایشان در ممانعت از اجرای قانون در زمان مقرر، ستم بزرگی متوجه جامعه کارمندی به ویژه معلمان ایران گردیده است."
دلایل تخلف محمود احمدی نژاد، رییس جمهور نظام ولایت فقیه در بیانیه اینگونه توضیح داده شده است: "
بر خلاف وعده های داده شده، نظام هماهنگ پرداخت از ردیف بودجه 86 حذف و مدرسه ها و مجلس برای جلوگیری از ادامه اعتراضات معلمان تعطیل شدند!! تعدادی از فعالان صنفی که درآستانه روز جهانی معلم سال جاری برای حضور در شورای هماهنگی و ملاقات با نمایندگان مجلس برای پیگیری اجرای قانون به تهران آمده بودند، به شکلی غیر قانونی در مترو دستگیر شدند. دولت مدعی قانونگرایی تاکنون معلمان زیادی را به اتهام تخلف از قانون و به بهانه تجمع غیرقانونی به انحاء مختلف مورد لطف قرار داده است."
کانون پس از اشاره به سرکوب وحشیانه معلمان از سوی دولت به دلیل درخواست حقوق حقه خود می پرسد: "
چه کسی پاسخگو ی معلمانی است که حداقل درطول این 3 سال با حقوقی ناچیز زندگی سختی را گذرانده اند؟ مشکل اصلی کجاست که پس ازگذشت سی سال از انقلاب اسلامی، هنوز هم حقوق معلمان را به درستی پرداخت نمی کنند؟ آیا زمان آن فرا نرسیده است که معلمان کشور که از قشر تحصیل کرده و از افراد موفق در وادی علم و دانشند از زندگی زیر خط فقر خارج شوند، یا باز هم باید در اثر فشار مسایل اقتصادی به اموری خارج ازشان وتخصص خود بپردازند؟"
کانون پس از توضیح موارد بی عدالتیها می نویسد: "
تاخیر در اجرای قانون که از سال 85 تاکنون به صورت پی در پی صورت گرفته است، اعتماد جامعهی معلمان را نسبت به وعدهها و ادعاهای جدید به طور کامل از بین برده است. بنابراین، فرافکنی و یا هرگونه وعده پوچ مسوولین برای از سر باز کردن معلمان کارساز نیست و کانون از همه معلمان سراسر کشور می خواهد از روز شنبه سوم اسفند مراحل مقدماتی اعتصاب را فراهم و از روز دوشنبه به طور کامل کلاسهای درس را تعطیل و اعتصاب عمومی را آغاز کنند."
این بار اولی نیست که معلمان شریف کشور، این قشر زحمت کش و فرهیخته برای حقوق حقه خود و در اعتراض به محکومیت به زندگی در زیر خط فقر دست به اعتصاب می زنند. در گذشته دولت و نیروهای سرکوبگر آن همراه با مجلس و دیگر نهادهای حکومتی سعی کرده اند تا با وعده و وعید معلمان را به سرکار خود باز گردانند و اعتصاب آنان را بی اثر کنند. به نظر می رسد این بار معلمان با درس گیری از اتفاقات گذشته سعی دارند در یک حرکت جمعی و هماهنگ، قدرت اتحاد خود را به نمایش بگذارند و سرکوبگران و دزدان و حیف و میل کنندگان ثروت ملی مردم را در مقابل اراده خود به زانو درآورند.
از همه احزاب و سازمانهای سیاسی، تشکلهای کارگری و اتحادیه های صنفی، سازمانهای مدافع حقوق انسانها، روزنامه نگاران وبلاگ نویسان و شخصیتهای سیاسی و فرهنگی انتظار می رود که به کمک معلمان شریف کشور بپردازند و آنان را در رسیدن به حقوق انسانی شان یاری دهند. حمایت از معلمان شریف کشور برای رسیدن به خواسته های برحق‌شان وظیفه یکایک ماست.