یکشنبه، آبان ۰۵، ۱۳۸۷

رژیم فاسد جمهوری اسلامی بدون پولهای کلان نفتی

فراسوی خبر...6 ابان

رژیم فاسد جمهوری اسلامی بدون پولهای کلان نفتی

لیلا جدیدی

آقای چاوز، دوست ونزوئلایی رژیم ولایت فقیه تهدید کرده بود که اگر نیروهای آمریکا از عراق خارج نشوند، قیمت نفت به 300 دلار هم خواهد رسید. نیروهای آمریکایی هنوز در عراق هستند و با وجود اینکه اوپک تولید خود را یک و نیم میلیون بشکه نفت کاهش داده است، قیمت آن به 60 دلار و 27 سنت هم رسید. در این میان، خوش خیالی حساب نشده دولت احمدی نژاد سبب شد که وابستگی به درآمد نفت در دوران او به حد بی سابقه ای برسد.

غیر از کمبود درآمد نفتی و خالی بودن ذخایر ارزی، کارشناسان کاهش 40 درصدی ارزش صادرات را نیز پیش بینی می کنند. این در حالی است که ارقام متناقضی که مسوولان رژیم در مورد صادرات غیرنفتی اعلام می کنند، در برابر واردات 50 میلیارد دلاری قرار می گیرد. فراموش نشود که ریسکی شدن تجارت با جمهوری اسلامی را نیز باید به لیست خسارات اقتصادی افزود.

در همین حال جعفر قادری، یک نماینده اصولگرای مجلس ارتجاع، ضرورت "بستن کمربندهای ریاضت اقتصادی" را هشدار می دهد. سوال این است که اگر با پایین رفتن قیمت باید "ریاضت" کشید، چرا وقتی قیمت نفت سر به آسمان کشیده بود وضعیت معاش مردم بهبود نیافت؟ در این رابطه به تازگی اعلام می شود پزشکان عمومی هم به جرگه کارورزان کم درآمد جامعه پیوسته اند.

رفسنجانی برای "مردم فقیر جهان" اشک تمساح می ریزد و نسبت به اینکه نباید از بحران اقتصادی آمریکا خوشحال بود هشدار می دهد و نماینده خامنه ای در کیهان در پاسخی اعتراضی، بحران مزبور را "شادی آفرین" توصیف می کند. اما هر دو بهتر است پیش از گرفتن مراسم عزا یا عروسی بدانند که بازارهای مالی آمریکا ممکن است با تزریق پول از غرق شدن نجات پیدا کند اما این بحران از کنار رژیم سراسر فاسد و دزد جمهوری اسلامی به سادگی عبور نخواهد کرد؛ حکومتی که نه تنها دلارهای افسانه ای دوران رونق را خرج جیب مزدوران خود کرده بلکه، ذخایر ارزی گذشته را هم یا بالا کشیده یا هدر داده است و اکنون زمزمه ریختن همه ناملایمات ناشی از این شرایط در جامعه را سر می دهد.

از سایت ایران نبرد