پنجشنبه، دی ۱۷، ۱۳۸۸

علی خامنه ای متهم اصلی کهریزک است


علی خامنه ای متهم اصلی کهریزک است

جعفر پویه

بالاخره پس از مدتها دست به دست کردن و بازنویسی و رفت و برگشت بین نهادهای مختلف، روز گذشته (چهارشنبه) کمیته ویژه بررسی بازداشتهای بعد از انتخابات مجلس، گزارش خود را به علی لاریجانی ارایه داد. به نوشته "الف"، سایت احمدی توکلی: " گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس، تقصیر اصلی را متوجه سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران كه به دستور رییس وقت قوه قضاییه اختیار بازداشتگاه كهریزك را بر عهده داشته است، می‌داند."
وب سایت مزبور در ادامه می نویسد: "
دستور اعزام بازداشت شدگان 18 تیرماه 88 به كهریزك را مرتضوی شخصا صادر كرده بود. در اثر رفتارهای خشونت بار ماموران با بازداشت شدگان، محیط غیربهداشتی و ضرب و شتم بازداشتیها به دست ماموران و زندانیان شرور تحت امرشان، سه جوان به اسامی مرحوم محسن روح‌الامینی، مرحوم امیر جوادی‌فر و مرحوم محمد كامرانی جان باختند."
این اولین بار نیست که سعید مرتضوی توسط نمایندگان مجلس متهم به قتل زندانیان می شود. در پرونده زهرا کاظمی نیز سخنرانی بلند بالای محسن آرمین و اتهام او به مرتضوی در مورد قتل مستقیم زهرا کاظمی و شکایت نمایندگان از وی در مورد برخوردهای وحشیانه با زندانیان و روزنامه نگاران به جایی نرسید زیرا حمایت مستقیم رهبر و ولی فقیه رژیم از مرتضوی او را از هر پیگردی مبری می کرد. جالب اینکه کمیته ویژه تحقیق در گزارش خود به شروران تحت امر فرماندهان و مسوولین بازداشتگاه اشاره می کند که با ضرب و شتم، بازداشتیها را به قتل رسانده اند.
در روزهای اولیه از پرده برون افتادن جنایت سازمان یافته رژیم علیه بازداشت شدگان در کهریزک، سایت "بازتاب"، وابسته به محسن رضایی از قول "یک منبع آگاه" نوشت: "در بین متهمان پرونده چند سرهنگ و یک سرتیپ وجود دارند."
در همان روزها خبر بازداشت پاسدار احمد رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور روی خبرگزاریها قرار گرفت اما از اسامی دیگر متهمان بازداشت شده خبری نبود و چند روز بعد خبر آزادی آنها با وثیقه مخابره شد.
کوتاه مدتی بعد از آزادی جانیان بازداشت شده، رامین پور اندرجانی، پزشک بازداشتگاه کهریزک به طرز مشکوکی به قتل رسید. علت مرگ پزشک کهریزک که با نمایندگان مجلس ملاقات کرده و اطلاعات خود را در اختیار آنان قرار داده بود، پس از مدتها حرافی بالاخره مسمومیت با دارو اعلام شد.
بازداشتگاه کهریزک که به دستور بالاترین مقامات رژیم برپا شده بود، تحت سرپرستی مستقیم سعید مرتضوی، دادستان وقت و با آگاهی رییس قوه قضاییه، آیت الله شاهرودی مشغول به کار بود. در این بازداشتگاه، دستگیر شدگان "طرح امنیت اجتماعی" رژیم تحت بدترین شرایط نگهداری شده و تعداد بسیار زیادی از آنان به قتل رسیدند. چون رژیم این افراد را تحت نام اراذل و اوباش بازداشت کرده بود، کسی نیز پیگیر جنایتهای انجام شده در مورد آنان نشد.
اما با مرگ بازداشت شدگان اعتراضات اخیر و از پرده برون افتادن جنایتهای انجام شده در این زندان مخوف به دلیل افشاگریهای وسیع، ولی فقیه رژیم مجبور شد تا دستور تعطیلی آن را صادر کند. هرچند یکی از اتهامهای مرتضوی نافرمانی از دستور رهبر عنوان شده و گفته می شود که خامنه ای به صورت شفاهی توسط سعید جلیلی به مرتضوی دستور داده تا بازداشتیهای کهریزک را انتقال دهد. خود این موضوع به معنی تایید اطلاع خامنه ای از جنایات انجام گرفته در کهریزک است. حال همگان می دانند که مسوولیت جنایات انجام گرفته در کهریزک و دیگر بازداشتگاه های با نام و بی نام رژیم متوجه رهبر و ولی فقیه رژیم است. همه این جنایتها به دستور مستقیم او و با برگماری جنایت پیشگانی همچون مرتضوی و رادان انجام گرفته است.
در پرونده قتلها و جنایات انجام گرفته توسط گماشتگان ولی فقیه، این علی خامنه ای است که متهم ردیف اول است و اوست که باید پاسخگوی ددمنشیها و جنایتهای بی حد و حصر عُمال خود باشد.