چهارشنبه، اردیبهشت ۰۴، ۱۳۸۷

سفر موفقيتآميز فضاپيماى سايوز به ايستگاه فضايي

سفر موفقيتآميز فضاپيماى سايوز به ايستگاه فضايي
2:41:58 AM 1387/2/4
روسيه -سفينه سايوز در قزاقستان
روسيه -سفينه سايوز در قزاقستان
سفینه فضاپیمای سایوز روسیه در پایان سفر 12روزه خود به ایستگاه فضایی بین المللی، روز شنبه در قزاقستان فرود آمد. این سفینه از جمله اولین فضانورد كره جنوبی و دو فضانورد آمریكایی و روسی را از ایستگاه فضایی به زمین باز گرداند.بنا بر گزارش خبرگزاریها, سرنشینان سایوز در بازگشت به زمین از خطر شدید نیروی جاذبه, جان سالم به دربردند. علت آن قرار گرفتن سایوز, در یك زاویه تندتر از آنچه كه برایش پیشبینی شده بود، وارد جو زمین شد و در نتیجه بیش از 400كیلومتر دورتر از محلی كه در نظر گرفته شده بود، فرود آمد.
بنابراین گزارش سه فضانورد سایوز, هنگام ورود به زمین با فشاری معادل 10 جی یا 10 برابر نیروی جاذبه, روبرو شدند و بیم آن می رفت كه همه آنها جان خود را از دست بدهند. اما خوشبختانه نجات یافتند. مقامات كنترلی مأموریت كپسول سایوز مستقر در قزاقستان اعلام كردند كه حال هر سه سرنشین سایوز در وضعیت رضایت بخشی است و آنان پس از بازگشت مخاطره آمیز به زمین در استراحت به سر می برند.
بطور معمول خلبانان جنگنده و فضانوردان, تحت تمرینات ویژه, فشار هایی معادل 6 الی 7 برابر نیروی جاذبه كه اصطلاحأ به آن جی گفته می شود را تحمل می كنند.
هلی كوپترهای مخصوص جستجوی سایوز, حدود 25 دقیقه بعد از فرود آن توانستند فضاپیما را بیابند و پایگاه فضایی بایكونور قزاقستان را از سلامت فضانوردان با خبر كنند. این نخستین باری نیست كه كپسول سایوز در هنگام بازگشت به زمین با مخاطراتی این چنینی روبرو می شود.
چنین خطایی در نقطه فرود, در ماه اكتبر آبان گذشته نیز وجود داشت, فضاپیمای سایوز10 كه حامل 2 فضانورد روس بود، به علت خرابی در كابل كنترل, 70 كیلومتر دورتر از نقطه مورد نظر فرود آمد.
سایوز11- حامل خانم یو سو یئون نخستین فضانورد كره جنوبی، و خانم پگی وایتسون فضانورد آمریكایی و یوری مالنچنكو مهندس پرواز روس بود.
مأموریت سایوز11، كه با دو فضانورد روس و یك فضانورد میهمان 29 ساله از كره جنوبی , به ایستگاه بین المللی فضایی رفت جایگزینی دو فضانورد روس به جای پگی وایتسون و یوری مالنچنكو بود. دو فضانورد جدید كه جایگزین این دو شدند، قرار است 6 ماه در فضا بمانند.
برداشتی از سایت سازمان مجاهدین خلق ایران