پنجشنبه، خرداد ۰۷، ۱۳۸۸

حساب باز کردن روی نفرت مردم از احمدی نژاد


حساب باز کردن روی نفرت مردم از احمدی نژاد

جعفر پویه

روز گذشته (چهارشنبه) مجلس آخوندها با انتخاب هیات رییسه جدید، علی لاریجانی را به مدت یکسال در سمت خود ابقا کرد. این درحالی اتفاق افتاد که در روزهای گذشته روح الله حسینیان با تهدید لاریجانی به او هشدار داده بود در صورتی که در انتخابات ریاست جمهوری از احمدی نژاد پشتیبانی نکند، نباید روی رای باند آنها برای ریاست مجلس حساب کند. اما روز چهارشنبه انتخاب هیات رییسه در حالی برگزار شد که علی لاریجانی تنها نامزد ریاست مجلس بود که با 216 رای از 241 رای در سمت خود باقی ماند.
همزمان نیز فراکسیون موسوم به "اصولگرایان مجلس" در رای گیری خود با اختلاف 5 رای، از ریاست جمهوری احمدی نژاد پشتیبانی کرد. یعنی، از 172 عضو فراکسیون، 80 نفر رای موافق، 75 نفر مخالف و 17 نفر رای ممتنع به صدور بیانیه پشتیبانی از احمدی نژاد دادند. این فراکسیون در بیانیه خود نوشته است: "نظر به
توجه دولت به مشکلات عدیده مناطق محروم و استحکام پیوند دولت - مردم، ساده‌زیستی و پاک‌دستی، تلاش شایان برای تحقیق دولت اسلامی، حمایت از مسلمانان مظلوم جهان و اتخاذ مواضع شجاعانه در برابر قدرتهای زورگو، دفاع جانانه از حقوق هسته‌ای کشور، اهتمام در اصلاح اوضاع اقتصادی کشور و... حمایت قاطع خود را از کاندیداتوری برادر خستگی‌ناپذیر، اصولگرا و ولایی جناب دکتر احمدی‌نژاد در دهمین انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‌داریم."
بیانیه فوق دهن کجی به کسانی است که همه موارد فوق را مصداق سوومدیریت احمدی نژاد برآورد کرده و با انتقاد به وی نگران اوضاع آینده رژیم هستند. همزمان با بیانیه فراکسیون باند اصولگرایان مجلس، فراکسیون جناح مخالف نیز از قافله عقب نمانده و با انتشار بیانیه ای از میرحسین موسوی حمایت کرد. آنها نیز در بیانیه شان نوشته اند: "اینک با توجه به بحرانهایی که به واسطه سووتدبیرها بر ملت ما تحمیل و امور جاری و اجرایی کشور را در داخل با رکود مواجه ساخته و با ایجاد تنش در روابط منطقه ای و بین المللی اقتدار و عظمت جمهوری اسلامی و چهره درخشان و تاریخی تمدن‌ساز ما را مخدوش نموده است...".
در این بیانیه هیچ دلیلی برای حمایت از موسوی بیان نشده و تنها به بیان تکراری عملکرد احمدی نژاد بسنده کرده اند. به زبان ساده، دلیل رای دادن باند مخالف به موسوی اشکالاتی است که به احمدی نژاد وارد است نه خصوصیات و یا برنامه ای که میرحسین موسوی دارد. آنها روی نفرت مردم از عملکرد احمدی نژاد حساب باز کرده اند و حرف دیگری ندارند، درحالی که این نفرت همگانی از کلیت رژیم است نه فردی خاص.
اینکه باندهای رژیم یک بخش خود را تبدیل به کابوس اجتماع کنند و با ترساندن مردم از آن، دلیل و توجیه برای کشاندن آنها به پای صندوق و رای دادن بتراشند و همچنین با دانستن نفرت مردم از اعمال رژیم ضد بشری ولایت فقیه و انداختن آن به گردن کسی همچون احمدی نژاد و تبریه مقامهای بالاتر، به ویژه ولی فقیه، از شگردهای شناخته شده آنهاست. به همین دلیل مردم به خوبی می دانند که همه باندهای رژیم سر و ته یک کرباسند و وظیفه آنها حفظ رژیم ضد بشری ولایت فقیه است.