دوشنبه، مرداد ۰۵، ۱۳۸۸

حلقه همبستگی جهانی گرداگرد ایران


حلقه همبستگی جهانی گرداگرد ایران

لیلا جدیدی

روز شنبه 3 مرداد (25 ژوییه) هزاران ایرانی و غیر ایرانی در سراسر جهان علیه سرکوب گسترده مردم ایران از سوی مزدوران خامنه ای، تظاهرات بزرگی برپا کردند. مردم ایران نیز ساکت ننشستند و به خیابانها آمدند تا حلقه این همبستگی نا گسستنی را کامل کنند.

تظاهرات همبستگی با مردم ایران به ابتکار سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر که از جمله شامل کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل، سازمان گزارشگران بدون مرز، دیده‌بان حقوق بشر و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر می شوند، ترتیب داده شده بود. تلویزیون سی‌ان‌ان از گردهمایی جهانی در حمایت از معترضان ایرانی در ۴۷ شهر اروپایی و بیش از ۴۰ شهر آمریکایی خبر داد. این تظاهرات در سئول، ملبورن، سیدنی و مسکو نیز برپا گردید.

گردهماییهای مزبور که با حضور و حمایت بسیاری از چهره های سرشناس مدافع حقوق بشر همراهی می شد، شعار ها و مطالبات گوناگونی را مطرح می کرد. برخی بر اجرای مقررات و شعارهای از پیش آماده شده اصرار می ورزیدند و برخی بی توجه حرف دل خود را می زدند. با این حال، عصاره این اعتراضات همگی حمایت از مطالبات مردم ایران بود؛ حمایت از مردمی که در همان روز زیر سرکوب و ضرب و شتم و دستگیری مزدوران مجهز به سلاح گرم و سرد، به خیابانها آمده بودند. مردم در میدان ونک و دیگر نقاط دلاورانه فریاد می زدند: "مرگ بر دیکتاتور"، "برادر شهیدم، خون تو پس می گیرم"، "نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم" "رای مرا پس دهید" ... و آخر شب بالای پشت بامها: "هموطن با غیرت، ممنون از حمایت".

همزمان با تظاهرات "روز جهانی همبستگی با مردم ایران، دفاع از حقوق بشر، حقوق شهروندی و آزادی مطبوعات"، ماموران انتظامی، بسیجیها، لباس شخصیها و دیگر مزدوران سرکوب گر این بار با به کار گیری همه ابتکاراتشان از جمله نقاب زدن، تغییر لباس لومپنی به عادی، درآمدن به شکل رانندگان تاکسی و سربازگیری از کودکان - که این خود نیز نقض حقوق بشر به حساب می آید - به خیابانها سرازیر شدند تا آبروی نداشته رژیم به خاطر نقض حقوق بشر را بیشتر بریزند. اگر واکنش رژیم از ذلت و تنگنا نبود، می توانست حیله گرانه مانند روزهای پیش از انتخابات نمایشی تلاش کند چهره کریه خود را با عدم اعمال خشونت حتی برای یک روز پنهان کند.

درود بر ایرانیان آزاده و درود بر همبستگی ملی ایرانیان علیه رژیم استبدادی مذهبی ولایت فقیه. به خاطر بسپاریم تداوم اعتراض، ضامن پیروزی ماست.