یکشنبه، آذر ۰۱، ۱۳۸۸

چه کسی ساده لوح است؟ خامنه ای یا جنبش بیشماران


یادداشت سیاسی

چه کسی ساده لوح است؟ خامنه ای یا جنبش بیشماران

مهدی سامع

mehdi.samee@gmail.com

در میانه 13 ابان و 16 آذر هستیم. ستیز جانانه با استبداد در تار و پود جامعه ریشه دوانده و جنبش بیشماران همچون طوفانی سهمگین بارگاه سلطنت مستبدانه خامنه ای را به لرزه درآورده است. خیزش مردم در 13 آبان پیامی صریح به همه طرفهای درگیر در بحران کنونی داد. جهت اصلی قیام مردم، یعنی مبارزه علیه دیکتاتوری و اصل ولایت فقیه که قدرت واقعی و جوهر قانون اساسی جمهوری اسلامی است، با شعارهای صریح و همگانی خود را به طور برجسته نشان داد. عکس ولی فقیه به زیر کشیده شد و زیر پای جنبش رنگین کمان آزادیخواهان لگدکوب شد. آنهایی که چنین صحنه جسورانه را آفریدند و یا فریاد «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه ای»، «خامنه‌ای قاتل است ولایتش باطل است» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» سر دادند، بدون تردید شعار «جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر» را نیز به سخره گرفتند.

خیزش 13 آبان در بطن جامعه و از اعماق آن شکل گرفت و با مداخله دانشجویان که در تاریخ جنبش آزادیبخش ایران همواره نقش برجسته ای داشته اند به یک جنبش سراسری تبدیل شد. سازماندهی شبکه ای چه در چالشهای خیابانی و چه در کار رسانه ای وارد مرحله جدیدی شد. و بالاخره زنان میهن ما جلوه دیگری از ظرفیت، توانایی و خلاقیت خود را در آن روز نشان دادند. این توانایی که از روز 25 خرداد تا روز 13 آبان جابه جا بروز عملی پیدا کرده بود، در روز 13 آبان همگان را مجبور به اعتراف به آن نمود. سراسری بودن خیزش 13 آبان، جهت گیری اصلی آن علیه دیکتاتوری با آدرس مشخص، بلوغ سازماندهی شبکه ای و نقش برجسته زنان، 13 آبان را از خیزشهای پیشین متمایز می کند. تا آن جا که به برخورد حاکمیت مربوط می شود، سرکوب بی محابا که از مدتها پیش نوسط سپاه پاسداران تدارک دیده شده بود به کار گرفته شد و لابد در پایان آن روز این پیام که لشگریان تجهیز شده قادر به مهار جنبش نشدند، خبر دردناکی برای کاخ ولایت بود.

رسانه های جمعی جهان گرچه پوششی متناسب با ابعاد این خیزش نداشتند، اما همان میزان از پوشش خبری و البته دهها برابر گزارشاتی که روی میز ایران در وزارتخانه های خارجه کشورهای جهان قرار گرفت، برای همگان و به ویژه برای سیاستمداران جهان روشن کرد که این جنبش را دیگر نمی توان با معیار «انتخابات» و اعتراض به نتیجه تقلب آمیز آن سنجید. پش از پخش صحنه شهادت زنده یاد ندا آقاسلطان، پخش صحنه های پیکار خیابانی در روز 13 آبان گویاترین و روشن ترین گواهی از آن چه به طور واقعی در ایران زمین در حال وقوع است، بود. پیام روشن بود. کاخ ولایت مستبدانه به لرزه افتاده است و تهدیدها و تیغ کشیهای ولی فقیه دیگر اثر ندارد.

دیکتاتورها در مقاطعی از تاریخ با سرکوب و مانور می توانند بحرانها را مهار کنند. به همانگونه که خامنه ای ده سال پیش بحران روزهای بعد از 18 تیر را مهار کرد. اما همین دیکتاتورها بدون استثنا به نقطه ای می رسند که در چرخه اشتباهات الزامی، تیشه به ریشه خود می زنند.

روز 6 آبان خامنه ای طی سخنرانی برای جمعی از خبرگان زير سوال بردن اصل انتخابات را بزرگترين جرم خواند و گفت:«همان فرداي انتخابات عده اي بدون دليل و استدلال آن انتخابات عظيم را دروغ خواندند آيا اين جرم كمي است؟ .... دشمن هم از اين بي انصافي حداكثر استفاده را كرد و در داخل هم عده اي كه از اول با نظام اسلامي موافق نبوده اند با توجه به صحنه گرداني و ميدان داري برخي از عناصر خود نظام فرصت را مغتنم شمردند و آن حوادث پيش آمد......در همان ساعات اول به آنها پيغام دادم كه ممكن است شما شروع كننده برخي مسائل باشيد اما ديگران از آنها سوء استفاده مي كنند و شما نمي توانيد ماجرا را كنترل كنيد و همانطور هم شد.»

پر واضح است که «دشمن نامیدن» مردم اعتراف به یک واقعیت آشکار است که مردم نظام ولایت فقیه را برنمی تابند. اما همین اعتراف سبب آن شد که مردم هم با صراحت به خامنه ای پیام دهند که ولایتش باطل است و بنابرین مثل همه دیکتاتورها خامنه ای با مدیریت سرکوب و با گفتار و رفتار خود موجب شفاف سازی صحنه سازی می شود. سیاست سرکوبگرانه خامنه ای را ایادی او که باید آن را عملی کنند با شفاقیت بیشتری بیان می کنند.

پاسدار محمدعلي جعفري، فرمانده كل سپاه پاسداران در همان روز در جمع طلاب و سپاهيان آذربايجان غربي گفت:«حفظ نظام جمهوري اسلامي ايران از اداي نماز واجب‌تر است..... متاسفانه تعدادي از عناصر داخلي كه در مقاطعي همراه نظام بودند به دلايل مختلف با دشمنان قسم خورده نظام همراه و هم مسير شدند تا محتواي جمهوري اسلامي را از بين ببرند......دشمنان نظام جمهوري اسلامي ايران از پديده شومي به نام نفاق استفاده مي‌كنند و اعتقادات واقعي خود را بيان نمي‌كنند.»(خبرگزاري فارس)

دو روز قبل از قیام 13 آبان سپاه پاسداران، در بيانيه اي با تهدید اعلام کرد که:«به هيچ جرياني اجازه نخواهد داد با طرح شعارها و مسايل انحرافي و دروغين به اراده راسخ و عزم پولادين آنان خدشه‌اي وارد سازد.»(ایلنا)

البته جنبش رنگین کمان مردم ایران که سرکرده کل سپاه به درستی آنان را دشمن می نامد، در روز 13 ابان با صراحت و به طور شفاف نظر خود را با صدای بلند بیان کردند.

روز 10 آبان روزنامه رسالت در سرمقاله خود تحت عنوان « براندازان را براندازيد» نوشت:«ما در انقلاب اسلامي خودمان شاهد بوديم که با بعضي از فتنه ها برخورد جدي شد و آتش آن براي هميشه خاموش گشت... مانند فتنه گروه فرقان و خلق مسلمان و مهدي هاشمي و غيره که انقلاب از شر آنان راحت شد، اما فتنه منافقين خلق چون کاملا ريشه کن نشد متاسفانه ادامه يافت......امروز هم ما شاهد فتنه اي بزرگ و فتنه انگيزاني خطرناک تر هستيم که .....با رکن رکين نظام يعني ولايت فقيه به مقابله پرداختند و حيثيت و آبروي نظام را به رايگان به حراج گذاشتند....اما بايد توجه کنيم که رها کردن فتنه و فتنه گران تبديل به آتش زير خاکستر مي گردد و ميدان دادن مجدد به فتنه گران سبب مي شود که آنان خود را براي فتنه اي ديگر آماده نمايند و به جاي مهره هاي سوخته و ضايع شده خود مهره هاي جديد و تازه نفس ديگري آماده نمايند و در فرصت مناسب با شيوه هاي جديدتر وارد صحنه شوند... لذا عقل و شرع و تجربه به ما مي آموزد که فتنه و فتنه گري بايد ريشه کن شود.»

البته روزنامه رسالت آگاهانه در مورد ناکارا بودن ابعاد گستره سرکوب که فاجعه کهریزک گوشه کوچکی از آن است سکوت می کند و در آرزوی روزیست که حکومت با «توپ، تانک، بسیجی» به مقابله با خیزش مردم بپردازد.

یک روز قبل از خیزش 13 آبان سید علی خامنه اي طی سخنانی به مناسبت روز 13 آبان که از تلویزیون شبکه یک رژیم پخش شد، مردم را مورد تحقیر قرار داد و گفت:«آمريكاييها بدانند چند نفر با هر انگيزه اي اعم انگيزه خباثت آلود و يا انگيزه بد و همراه با ساده لوحي كه با جمهوري اسلامي ايران مواجه شده اند نمي توانند براي آمريكا فرش قرمز پهن كنند.»

خامنه ای بیشماران ملیونی را «چند نفر» شمارش می کند و انگیزه آزادیخواهی آنان را «خباثت آلود» تعریف می کند و البته فراموش نمی کند که وقیحانه بخشی از مردم را «ساده لوح» معرفی کند.

روز بعد از این سخنرانی مردم به خامنه ای نشان دادند که بسیار هشیارتر از آن هستند که ولی فقیه فکر می کرد و لذا این خامنه ای است که از آستانه انتخابات قلابی در ولایتش دچار ساده لوحی شده است.

اگر خیزش و قیام 13 آبان سبب آن نشده که سید علی خامنه ای دست از ساده لوحی بردارد و به این امر آگاه شود که دیگر نمی تواند به شکل سابق حکومت کند، جنبش رنگین کمان بیشماران روز 16 آذر پیام روشن تری به آدرس او ارسال خواهد کرد.

جمعه 29 آبان 1388

منبع: یادداشت سیاسی نبرد خلق، شماره 293، یکشنبه 1 آذر 1388(22 نوامبر 2009)